Program

hpc asia 2021

We are continuing to monitor COVID-19 and how it will impact travel and the conference.
If the speakers of accepted papers cannot travel, we will make arrangements for the paper to be presented remotely.

Program Committee

Application and Algorithms

  • Track co-chair Minsun Yeom (KISTI)
  • Track co-chair Wataru Shinoda (Nagoya U.)
  • Yoshimichi Andoh
    (National Institute for Materials Science)
  • Kihyeon Cho (KISTI)
  • Sun Choi (Ewha Womans University)
  • Kazushi Fujimoto (Nagoya University)
  • Kohei Fujita (The University of Tokyo, RIKEN)
  • Seungwu Han (Seoul National University)
  • Yoshiki Ishii (University of Hyogo)
  • Yousung Jung (KAIST)
  • Kota Kasahara (Ritsumeikan Univeristy)
  • Jinho Kim
    (Korea Aslionomy and Space Science Institute)
  • Doris Kim (Soongsil University)
  • Sang Kyu Kwak
    (Ulsan National Institute of Science and Technology)
  • Junard Lee (Intel)
  • Akira Naruse (NVIDIA)
  • Kentaro Nomura (Kobe University)
  • Changbom Park (KIAS)
  • Sangjae Seo (KISTI)
  • Ilyeop Sohn (KISTI)
  • Hiroshi Watanabe (Keio University)
  • Toshio Watanabe (Tokyo Institute of Technology)
  • Sukyoung Yi (Yonsei University)

Programming Models and Systems Software

  • Track co-chair Hyun-Wook Jin (Konkuk U.) (jinh@konkuk.ac.kr)
  • Track co-chair Min Si (ANL) (msi@anl.gov)
  • Junya Arai
    (Nippon Telegraph and Telephone Corporation)
  • Neelima Bayyapu (NITK Surathkal)
  • Quan Chen (Shanghai Jiao Tong University)
  • Amelie Chi Zhou (Inria)
  • Balazs Gerofi
    (RIKEN Advanced Institute For Computational Science)
  • Stephen Herbein
    (Lawrence Livermore National Laboratory)
  • Jaejin Lee (Seoul National University)
  • Shigang Li (ETH Zurich)
  • Hyojin Sung
    (Pohang University of Science and Technology)
  • Youngmin Yi (University of Seoul)
  • Jidong Zhai (Tsinghua University)

Data, Storage and Visualization

  • Track co-chair Youngjae Kim (Sogang Univ.) (youkim@sogang.ac.kr)
  • Track co-chair Brad Settlemyer (LANL) (bws@lanl.gov)
  • Narasimha Annapareddy (Texas A&M University)
  • Ayan Biswas (Los Alamos National Laboratory)
  • Junghoon Chae (Oak Ridge National Laboratory)
  • Claire Guilbaud (CEA)
  • Shadi Ibrahim (Inria)
  • Hideyuki Kawashima (University of Tsukuba)
  • Sangkeun Lee (Oak Ridge National Laboratory)
  • Xiaosong Ma (Qatar Computing Research Institute)
  • Mark Miller (Lawrence Livermore National Lab)
  • Beomseok Nam (Sungkyunkwan University)
  • John Patchett (Los Alamos National Laboratory)
  • Shinji Sumimoto (Fujitsu Laboratories)
  • Sudharshan Vazhkudai (Oak Ridge National Laboratory)
  • Ming Zhao (Arizona State University)

Architectures and Networks

  • Track co-chair Won Woo Ro (Yonsei University) (wro@yonsei.ac.kr)
  • Track co-chair Toshihiro Hanawa (U. Tokyo) (hanawa@cc.u-tokyo.ac.jp)
  • Eishi Arima (The University of Tokyo)
  • Hajime Fujita (Fastly)
  • Minsik Kim
    (Korea Institute of Science and Technology Information)
  • Ji-Hoon Kim (Ewha Womans University)
  • Hanjun Kim (Yonsei University)
  • Youngsok Kim (Yonsei University)
  • Hiroki Matsutani (Keio University)
  • Takatsugu Ono (Kyushu University)
  • Yongjun Park (Hanyang University)
  • Jongse Park (KAIST)
  • Kentaro Sano (RIKEN)